Lõppenud projektid
Rootsi puidukeemia ettevõtte Södra rahastatud projekt koostöös Rootsi uurimisasutusega RISE "Tselluloosipõhine energia kogumine"
01.01.2023–31.12.2023
Projekti käigus uuritakse erinevate tselluloosi keemilisel väärindamisel valmistatud materjalide kasutusvõimalusi elktrienergia kogumiseks triboelektrilisel meetodil. Tallinna Tehnikaülikooli biopolümeeride tehnoloogia laboris valmistatakse tselluloosi derivaadid ning toodetakse neist elektrketruse teel nanokiulised lausmaterjalid. Määratakse lausmaterjalide peamised füüsikalised omadused. Projekti partner RISE konstrueerib lausmaterjalidest triboelektrilised seadmed ja hindab nende elektrienergia tootmise võimet.
Partnerlus Tartu Ülikooli Tehnoloogiainstituudiga: "Uute biopõhiste materjalide arendamine jätkusuutliku polümeeritööstuse jaoks"
01.05.2023–31.10.2023
Tegemist projekti BioStyrene (ER30) jätkuprojektiga. Selle käigus uuritakse ER30 projektis väljatöötatud materjalide keskkonnamõju ning laiendatakse materjalide kasutusalasid.
Ressursside väärindamise alase teadus- ja arendustegevuse toetamise riiklik meede (RESTA) "Tselluloosi keemiline väärindamine ioonsete vedelike keskkonnas"
01.09.2020–31.08.2023
Tselluloos kui enamlevinud biopolümeer on suure potentsiaaliga plastitööstuse tooraine. Tselluloos ei ole algsel kujul termoplastne, ega töödeldav plastitehnoloogia meetodite abil. Seega on kasutus mitmes laitarbevaldkonnas seni piiratud. Ioonsetes vedelikes toimuvate tselluloosi lahustamisprotsesside avastamine on loonud mitmeid uusi võimalusi selle keemiliseks modifitseerimiseks. Suure potentsiaaliga on ioonsete vedelike keskkonnas sünteesitud pikema süsiniku ahelaga kõrvalrühmasid sisaldavad tselluloosi estrid, mille saamist käesolev projekt uurib. Antud kõrvalrühmad muudavad tselluloosi termoplastseks ja võimaldavad kontrollida selle keemilisi ja füüsikalisi omadusi. Projekti käigus arendatakse välja uudse termoplastse tselluloosi valmistamise laboratoorne pilootliin ja pakutakse välja tehnoloogiline lahendus materjalide valmistamiseks ja töötlemiseks. Töö tulemus pakub tselluloosi keemia ja plastitehnoloogia sünergias uusi laiatarbeplaste.
Partnerlus Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudiga: "Uudsed nanoosakestel põhinevad filtermaterjalid ja näomaskid SARS-CoV-2 inaktiveerimiseks"
01.10.2020–31.12.2021
Viimased andmed on näidanud, et SARS-CoV-2 levik aerosoolina õhu kaudu on algselt arvatust palju efektiivsem. Meditisiinilised maskid kaitsevad SARS vastu maksimaalselt 80% ning ei sisalda viirusvastaseid aineid. Käesoleva projekti eesmärk on välja töötada uudsed viirusvastaste nanoosakestega filtermaterjalid ning toota nende baasil senistest efektiivsemad näomaskid. Projekti käigus 1) testitakse rida antiseptilisi nanoosakesi ja valitakse need, mis on SARS-CoV-2 vastu kõige efektiivsemad; 2) valmistatakse uudne nanoosakestega viirusvastane filtermaterjal ning toodetakse sellest tööstuslikult näomaske. Projekti on kaasatud 3 teadusasutust (KBFI, TÜ, TalTech) ja ettevõte Esfil Tehno. KBFI valib ja iseloomustab nanoosakesi, TalTech valmistab nanoosakestega filtermaterjale, Esfil Tehno toodab filtermaterjalist näomakse ning TÜ testib materjalide viirusvastaseid omadusi. Projekti põhitulemuseks on uudsed efektiivsemad pikendatud kasutuseaga kohaliku ettevõtte poolt toodetud näomaskid.
Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) rahastatud projekt koostöös ettevõttega Skeleton Technologies OÜ: "Täielikult elektrokedratud vastupidav elektrood ja elektrokeemilise kaksikkihi kondensaator kõrgsageduslikeks rakendusteks"
01.01.2017–31.12.2018
Projekti peamine eesmärk on välja töötada täielikult elektrokedratud nanokiuline elektrokeemilise kaksikkihi kondensaator, mis on sobilik kõrgsageduslikeks rakendusteks ilma olulise mahtuvuse vähenemiseta kosmosemissioonide spetsiifilistes keskkonnatingimustes. Projekti täiendav eesmärk on valmistada nimetatud kondensaator painduvate ja paketiks koostatavate plaatidena. See on kasulik satelliidi või kosmoselaeva piiratud ruumala efektiivseks kasutamiseks. Nimetatud täiendav eesmärk ei piira uudsete elektrokeemilise kaksikkihi kondensaatorite kasutamist traditsioonilistes korpustes.
Meie grupi poolt läbiviidud projektide täieliku loetelu saamiseks külastage palun ETIS-e lehte.
Biopolümeeride tehnoloogia labor
Materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituut
Tallinna Tehnikaülikool