Meie lugu
Meie labori uuringute põhirõhk on biopõhiste keskkonnaressursside väärtustamisel igapäevastes ja kõrgtehnoloogilistes rakendustes. Eesmärk on leida fossiilpõhistele polümeersetele materjalidele jätkusuutlikke alternatiive, kasutades biopõhiseid alternatiive ja taaskasutatavaid materjale.
Meie meeskond otsib uudseid viise tselluloosi säästvaks väärtustamiseks, kasutades uusi, taaskasutatavaid lahustisüsteeme, biopõhiseid keemilisi modifitseerimisreagente ja energiasäästlikke tehnoloogiaid. Kasutatakse uusi, biopõhiseid või hästi ringlussevõetud lahustisüsteeme. Tselluloosi esterdamiseks kasutatakse taimeõlisid ning sünteesikeskkonnana arendatakse reaktiivse ekstrusiooni tehnoloogiat.
Meie labor on ainuke Eestis, mis saab elektroketruse piloodiks. See meetod arendab triboelektrilisi materjale ja filtrimaterjale, mis põhinevad tselluloosi derivaatidel.
Meil on ka Eestis ainulaadne piloottootmisvõimekus polümeertehnoloogia olulistes valdkondades nagu kuumsegamine, ekstrusioon ja survevalu. Anorgaaniliste või biopõhiste lisanditega termoplastilisi või termoreaktiivseid polümeerkomposiite töötatakse välja, et kasutada ringmajanduses tõhusalt teisest toorainet. Selgitatakse, kas ja kuidas saab kaevandatud maavarasid nagu lubjakivi asendada erinevat tüüpi mineraalsete jäätmetega, näiteks elektri- või õlitootmisel tekkiva tuhaga. Samuti otsitakse lahendusi tekstiilijäätmete ja lignotsellulooskiudude suuremahuliseks taaskasutamiseks.
Meie peamised tegevused
Biopolümeeride tehnoloogia labor
Materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituut
Tallinna Tehnikaülikool